Kayboldunuz mu?

MaviDüs Turizm
Rotanızı Çizebilir!!

S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular)

.
20. VİZE İHLALİ YAPARSAM, SONUÇLARI NE OLUR? ?
Cevap: Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 3.9.2013 23:43:14

19. VİZE İHLALİ NEDİR? ?
Cevap: Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 3.9.2013 23:27:50

18. PASAPORTUMDAKİ KAŞE İNSAN HAKLARININ ÇİĞNENMESİ DEMEK DEĞİL MİDİR? ?
Cevap: Seyahat özgürlüğü temel insan haklarındandır. Ancak, devletlerin ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tam ve tartışılmaz bir uluslararası hukuk ilkesidir. Unutulmaması gereken husus, vize uygulamasının tanımı itibariyle seyahat özgürlüğüne yönelik başlıbaşına bir sınırlama olmasıdır.. Sizin, bir ülkeye girememeniz, seyahat özgürlüğünüzün sınırlanması gibi görünse de, devletlerin de sizin ülkelerine girip giremeyeceğinize karar verme hakkı vardır. Sözkonusu kaşe ise, esasen, temsilciliğin yapılan işlemi izlemesine yardımcı olmaktadır. Bir pasaport, hamilinin bir ülkeye seyahat edebileceğine ilişkin hamilinin lehine kayıtlar içerebileceği gibi, aleyhine kayıtlar da içerebilir.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 3.9.2013 16:37:10

17. PASAPORTUMA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNDUĞUM TEMSİLCİLİK KAŞE VURDU. BUNUN ANLAMI NEDİR? ?
Cevap: Temsilciliklerin kaşe vurmaları giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu tür kaşelerde çoğunlukla, temsilciliğin bulunduğu kentin adı veya kısaltması ile bir tarih (başvurunun işlem gördüğü tarihtir) bulunur. Pasaportunuzdaki böyle bir kayıt tekrar başvuruda bulunmanıza engel değildir. Bu kayıt diğer temsilciliklere yapacağınız başvurularınızın reddedileceği anlamına gelmez. Ancak, sözkonusu kaşe bir Schengen ülkesi tarafından pasaportunuza vurulmuşsa, diğer bir Schengen ülkesinin vize başvurunuzu daha titiz bir şekilde incelemesi olasıdır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 3.9.2013 16:36:10

16. VİZE BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM? ?
Cevap: Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 3.9.2013 16:35:29

15. BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM? ?
Cevap: Vize Başvurusunun reddine itiraz öncelikle vizeyi reddeden temsilciliğe yazılı olarak müracaatla yapılmaktadır. Herhangi olumlu bir yanıt alınamaması halinde, itiraz için yargı yoluna başvurmak mümkündür. Ancak vize reddinde yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 31.8.2013 00:58:27

14. Bir Ülkenin Vize Başvurumu Reddetmeye Hakkı Var mıdır? ?
Cevap: Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 31.8.2013 00:57:07

13. Seyahat Sağlık Sigortasına ihtiyacım var mı? ?
Cevap: Seyahat sağlık sigortası schengen ülkeleri için zorunludur.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 31.8.2013 00:56:51

12. Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim ? ?
Cevap: ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 31.8.2013 00:53:49

11. Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde e-Pasaport için başvurabilir miyim ? ?
Cevap: Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz e-Pasaportunuza harçsız olarak aktarılacaktır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 30.8.2013 02:01:24

10. E-Pasaport uygulaması başladıktan sonra eski pasaportumla ilgili işlem yaptırmam mümkün mü ? ?
Cevap: E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her durumda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir. Eski tip pasaportlarla ilgili uzatma, ebeveyn pasaportlarındaki refakat hanesine çocuk kaydettirme gibi tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011, yurt dışındaki temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010'da sona ermiştir.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 30.8.2013 01:59:25

8. E-Pasaport nedir ? ?
Cevap: ”Çipli pasaport”, “biyometrik pasaport” ya da ”elektronik pasaport” olarak da bilinen e-Pasaportlar eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır. e-Pasaportlar esasında Makinede Okunabilen Pasaportların bir türü olmakla birlikte Makinede Okunabilir Pasaportlardan daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahiptir. Yongalar e-Pasaportların arka kapağında veya kimlik sayfasının içinde bulunmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde üretilen e-Pasaportlarda da yongalar arka kapakta bulunmaktadır. Özel cihazlarla okunabilen yonga, pasaportta sahteciliğe karşı önlem olarak geliştirilmiş güvenlik katmanlarından birisidir. Aynen Makinede Okunabilen Pasaportlarda olduğu gibi e-Pasaportların kimlik sayfalarının alt kısımlarında da her biri 44 karakterden oluşan iki satırlık bir Makinede Okunabilir Alan bulunmaktadır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 30.8.2013 01:55:27

7. Schengen Ülkeleri Hangileridir? ?
Cevap: Almanya,Avusturya,Belçika,Çek Cumhuriyeti,Danimarka,Estonya,Finlandiya,Fransa,Hollanda,İspanya,İsveç,İtalya,İzlanda,Letonya,Litvanya,Lüksemburg,Macaristan,Malta,Norveç,Polonya,Portekiz,Slovakya,Slovenya,Yunanistan

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 30.8.2013 01:48:41

6. Schengen Vizesi Nerelerde Kullanılır? ?
Cevap: Seyahat yapılmak istenen şehir bu noktada önemli. Eger sadece bir Schengen Ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız, ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunuyorsunuz. Eğer birden fazla Schengen Ülkesini ziyaret etmeyi amaçlıyorsanız vize için gideceğiniz ilk Schengen Ülkesinin Başkonsolosluğuna basvurmaniz gerekiyor. Örneğin; İtalya'dan Fransa'ya geçmeyi düşünüyorsanız müracat etmeniz gereken Konsolosluk İtalya Konsolosluğu'dur. Schengen vizesi isteyen ülkelerin vize başvurularında istedikleri evraklar ve kriterler birbirinin benzeridir. İlk Schengen Vize başvurusunun bizzat kişinin kendisi tarafından yapılmasi şart koşulmuştur. 2. ve daha sonraki başvurularınızda ( bazi konsolosluk ve mücarat türleri hariç ) Seyahat Acentaları ve Danışmanlık Hizmetleri aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:10:23

5. Schengen Vizesi Nedir? ?
Cevap: Avrupa Birliğinde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki ("iç sınır’" denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Schengen’e üye ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır. Örneğin İtalya için alınan vize ile önce Almanya'ya gitmek mümkün değildir. Ancak bir kere İtalya'ya gidildi ise sonraki seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır. AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:09:53

4. Schengen (Şengen) Nedir? ?
Cevap: Schengen, Fransa, Almanya ve Belçika üçgeninin ortasinda bulunan ufak ama zengin bir ülke olarak bilinen Lüksemburg'un güneyinde bulunan ufacık bir şehirdir. Schengen harita üzerinde görülmeyip bizim için önemli olmasa da Avrupa'da bir yere gitmek istediğimiz zaman adını ağzımızdan düşürmediğimiz bir yer.1985'in Haziran ayında 7 Avrupa Birliği üye ülkesi aralarında bir anlaşma imzalayarak birbirleri arasındaki tüm sınırları kaldırarak vatandaşlarının rahatça dolaşmasını sağlamışlardır. Bu anlaşmanın sonunda da bu ülkeler Schengen Ülkeleri olarak adlandırılmıştır.Schengen anlaşması her ne kadar 1985'te imzalanmış olsa da yürürlğe 1995 Mart ayında girmiştir. 1985'ten günümüze 7 ülke'ye 8 ülke daha eklenerek bu sayı 15 olmuştur. Günümüzdede bu sayının arttığı görülmüştür.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:09:30

3. Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir? ?
Cevap: - Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi için: www.egm.gov.tr adresindeki internet sitesine bakınız.) - Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. - Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. - Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur. - Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. - Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. - Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. - Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır. - İşsiz iseniz, veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de sağlayabilir. - Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almanızda yarar vardır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:09:04

2. Vize alırken, hangi belgeler istenir? ?
Cevap: Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:08:42

1. Vize Nedir? ?
Cevap: Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Gönderen: Mavi Düş Turizm Tarih: 14.2.2012 22:06:14

 
.
ÜLKE SEÇİNİZ

  1.  

 •  
ANDROID UYGULAMAMIZ YAYINDA

  1.  

   Get it on Google Play

    

 •  
İLETİŞİM
  1. 0212 251 55 22 Pbx
   Fax: 0212 219 24 03
   irfan@vizedunyasi.com
   Halaskargazi cad. Pekin Apt.No27 /Z Harbiye /İstanbul

    

 •  
DUYURULAR

  1. ÖNEMLİ DİKKAT

   firmamız sadece İstanbul'da hizmet vermekte olup 20 kişilik profesyonel ekibi ile türkiyenin en büyük ve en kapsamlı firmasıdır. Ankara ve İstanbul'da alan adlarımızın benzerlerini kullanarak misafirlerimizi yanlış yönlendiren firmalara itibar etmeyiniz.

   www.vizedunyasi.com dışındaki farklı alan adlarının firmamızla hiçbir bağlantısı yoktur.

   ...........................................................


   SCHENGEN VİZELERİNDE PARMAK İZİ UYGULAMASINA GEÇİŞ DUYURUSU

   25 Eylül 2014 tarihi itibarıyle tüm schengen ülkeleri parmak izi uygulamasına geçecektir.Yeni uygulama gereği parmak izi veren misafirlerimiz 5 yıl boyunca firmamız kanalı ile görüşmeye gelmeden tüm işlemler yapılacaktır.Yeni uygulama gereği tüm elçiliklerde sistemin oturması için az sayıda pasaport alınacağından vize işlemleriniz için firmamızla min. 15 gün önceden irtibata geçmeniz önemle rica olunur.

   ...........................................................


   USCIS Göçmen Vize Bedeli Duyurusu
   1 Subat 2013 tarihi itibariyle, yurt dışında sağlanmış olan göçmen vize sahipleri ABD’ye seyahat etmeden önce USCIS Göçmen vize bedellerini ödemek zorundadırlar. Bedel miktarı ve bedelden muaf gibi konular da daha fazla bilgi almak için: www.USCIS.gov/immigrantfee sayfasını ziyaret ediniz.

   ...........................................................


   E-Pasaport Duyurusu
   E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her durumda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir. Eski tip pasaportlarla ilgili uzatma, ebeveyn pasaportlarındaki refakat hanesine çocuk kaydettirme gibi tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011, yurt dışındaki temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010'da sona ermiştir.

   ...........................................................
REFERANSLAR